Sverige åker till Island för att tävla på Nordiska Mästerskapen den 11 till 13 november med totalt 19 lyftare och fyra coacher. Två ledare, två domare och en mediakille gör årets trupp komplett.
Sveriges trupp till Nordiska mästerskapen för ungdom och junior
På ungdomssidan har vi sex flickor och sex pojkar
Freya Koskela från Olofström är först ut och lyfter i klass 59. Tidigare tävlat på U-EM i år.
Personligt rekord Freya: 64-83 147
Tränare: Pertti Torikka
I klass 64 har vi två svenskor, årets Europamästare Nellie Vikström, Falu AK, och landslagsdebutanten Olivia Wärnehult från Norrköping.
Personligt rekord Nellie: 72-93 164
Tränare: Erika Wikström, Patric Bettembourg
Personligt rekord Olivia: 65-85 150
Tränare: Jesper Valrygg
Fanny Köhler från Falköping har gått upp en klass till klass 76 där hon tillsammans med Borlänges Emilia Hägg representerar Sverige i landslaget för första gången. Personligt rekord
Fanny: 70-85 154
Tränare: Kjell-Åke Johansson
Personligt rekord Emilia: 72-84 156
Tränare: Bosse Johansson
Leah Heller från Spårvägen tävlar i klass 81 och gör sitt andra landslagsuppdrag efter debuten på U-EM tidigare i år.
Personligt rekord: 69-85 154
Tränare: David Heller
Milo Engzell från Sandviken gör sitt andra NM i klass 67.
Personligt rekord: 87-110 195
Tränare: Hannu Virkkunen
Simon Lang, HAK Greppet, har gått upp en klass och tävlar i 73 kg i sin landslagsdebut.
Personligt rekord: 96-120 216
Tränare: Mats Lindqvist
Romeo Vergara, Falköping, debuterar även han i landslaget i klass 73.
Personligt rekord Romeo: 85-108 190
Tränare: Kjell-Åke Johansson
I klass 81 mönstrar vi ytterligare två debutanter i Spårvägens Melker Lundin och Norrköpings William Kreutz
Personligt rekord Melker: 100-121 220
Tränare: Henrik Lundin
Personligt rekord William: 91-122 209
Tränare: Jesper Valrygg
Felix Engström Wallman från Borlänge är sista pojke på ungdomssidan och han gör sitt andra ”nordiska”.
Personligt rekord:106-130 232
Tränare: Kjell Bergendahl
Juniorlandslaget på årets nordiska representeras av en dam och sex herrar.
Josefin Andersson, Falköping, har gått upp en klass till 64, och gör nu sin debut i landslaget.
Personligt rekord: 74-86 160
Tränare: Kjell-Åke Johansson
Richie Leong från Mosseberg gör sitt första landslagsuppdrag på NM i klass 73.
Personligt rekord Richie: 95-133 228
Tränare: Staffan Bergqvist
Från Sörby BoIs har vi nästa lyftare i Linus Persson som gör sitt andra NM nu i klass 81. I samma klass har vi även Noah Wiklund från Falun som gör landslagsdebut.
Personligt rekord Linus: 105-141 245
Tränare: Benny Persson
Personligt rekord Noah: 109-128 233
Tränare: Hasse Bettembourg
Alvin Broman från Landskrona är Sveriges lyftare i klass 89. Han gör nu sitt 3:e Nordiska.
Personligt rekord Alvin: 127-153 280
Tränare: Oscar Leo
Victor Sundh från Spårvägen tävlade på J-EM tidigare i år och då i 89:an. Nu går han upp i vikt och tävlar i klass 96.
Personligt rekord Victor: 134-160 288
Tränare: Henrik Sundh
Joen Vikingsson Sjöblom tar även han steget upp en klass efter sina brons på J-EM och tävlar denna gång i 102:an.
Personligt rekord Joen: 152-185 337
Tränare: Jonas Carlström
Våra coacher är Patric Bettembourg, Philipe Ferreira Rodrigues, Oskar Stillman och John Söderholm och svenska domare är Magnus Lindqvist och Pauline Holst. Svenska Tyngdlyftningsförbundets officiella representant och truppens ledare är Helene Johage som får hjälp av NWF:s Patrik Helgesson.