Hoppa till sidans innehåll

Senior-SM


SM 5-6 december 2020
Eftersom att senior-SM, till följd av covid-19, inte kunde arrangeras under SM-veckan har SM flyttats till 5-6 december 2020. Landsdelsmästerskapen utgår därmed. SM delas så att damer kör för sig och herrar för sig. 

Arrangör
Föreningar och distrikt som är intresserade av att arrangera SM-tävlingar år 2020 anmäler det snarast till Tävlingskommittén, This is a mailto link.

Kvalregler SM 2020
Svenska Tyngdlyftningsförbundets styrelse har fastställt reglerna för kval till SM seniorer.

Utdrag ur STF:s Tävlingsbestämmelser:
6.1.5.10 Utländska medborgare som är stadigvarande bosatt i Sverige och ej samtidigt representerar utländsk förening äger rätt att starta på alla mästerskapstävlingar i Sverige.

Kvaltid          
SM-kvaltiden har, med tanke på flytten av SM, utökas till och med den 1 november 2020. 

Kvaltävlingar
 
Kvaltävlingar är serieomgång 3 och 4, SM-tävlingar och eventuella internationella tävlingar.

Utlandsvistelse
SM-kval utomlands är möjligt om följande uppfylls:
Utlandsvistelsen skall vara i minst fyra månader, sanktionsansökan för deltagande på utländsk tävling ska göras enligt normal rutin, korrekt redovisning efter tävlingen med resultat (protokoll) till STF:s kansli.

Wild cards
Tävlingskommittén kan vid behov dela ut så kallade ”wild cards” till lyftare för att fylla ut klasserna. Målet att det ska finnas minst tre, helst fyra startande i respektive viktklass.

För att få ställa upp på SM skall förutom uppnådd kvalgräns även tävlingslicensen och föreningens årsavgift vara betald för att den aktive ska få starta.

Anmälan till SM

Lyftare som har kvalat till SM kan fritt välja vilken klass han/hon vill tävla i. Man är med andra ord inte tvungen att starta i den klass man kvalat i. Observera att det bara går att tävla i den klass man är anmäld till, så kallad klassfast anmälan.

Anmälan skall göras av en föreningsansvarig. Den skall innehålla följande information om den/de aktiva:

Namn-klubb-licensnummer-viktklass-resultat.

Kvalgresultat

Herrar                  Damer  
Klass Resultat   Klass Resultat
55 kg 130 kg   45 kg 80 kg
61 kg 155 kg   49 kg 100 kg
67 kg 195 kg   55 kg 130 kg
73 kg 220 kg   59 kg 140 kg
81 kg 240 kg   64 kg 150 kg
89 kg 255 kg   71 kg 160 kg
96 kg 265 kg   76 kg 165 kg
102 kg 270 kg   81 kg     165 kg
109 kg 275 kg   87 kg 165 kg
+109 kg 280 kg   +87 kg 165 kg

 
För kompletteringar av kvalade som saknas på listan, kontakta STF:s kansli via e-post.

SM för seniorer genomförs den 5-6 december 2020.

STFs Tävlingskommitté

Namn Klubb Resultat Tävling
Herrar 55 kg, kval 130 kg       
Carl Lodin  Fyshuset SKG  161 SM
Isac Backman Borlänge AK 134 LDM
Simon Lang HAK Greppet 132 Serie 1
Melker Lundin Spårvägens TLK 131 Serie 1
David Ranger Nordic AK 130 Serie 1
Lukas Svensson  Jönköpings AK  130  Serie 3  
       
Herrar 61 kg, kval 155 kg        
Jesse Shi  Sundbybergs TK  198 SM
Liam Magnusson Borlänge AK 183 LDM
Andy Toha Jönköpings AK 170 LDM
Linus Persson Sörby BoIS  156  LDM 
Alexander Bergström Mockfjärds AK 155 LDM
Benny Jiang Fyshuset SKG 155 Serie 1
       
Herrar 67 kg, kval 195 kg     
Eddie Berglund Allmänna SK 236 SM
Jonathan Persson Falu AK 225 Serie 1
Marcus Nilsson Stockholms AK 224 LDM
Kiomars Zaragarinejad Lunds TK 217 LDM
David Englund Grass Nordic AK 205 Serie 1
Johan henriksson Enångers AK 205 V-Trofén
Anäs Muhiaddin  Mossebergs AK  202  LDM 
       
Herrar 73 kg, kval 220 kg       
Victor Ahlm HAK Greppet  256  SM 
Sam Burman Stockholms AK 231 Serie 3
Linus Hagström Örebro KK 230 LDM
Jesper Bengtsson Örebro KK 225 LDM
Martin Vagstedt Kiruna AIF 220 LDM
Mikael Persson Falu AK 220 Serie 1
Saman Monfared Boxen Barbell AK 220 Serie 3
       
Herrar 81 kg, kval 240 kg       
Hassan Al-Dahan  Nordic AK  299  SM 
Olov Andrén Enångers AK 259 LDM
Gabriel Abrahamsson Marks TK 256 SV-FI
Albin Ekwall Bergsjö AK 251 V-trofén
Felix Henriksson Mossebergs AK 243 LDM
Fabian Cabré Spårvägens TLK 243 Serie 1
Alvin Broman Landskrona AK 242 LDM
Henrik Arvidsson  Sörby BoIS  240  LDM 
Robin Åkesäter HAK Greppet 240 LDM
Philip Lundqvist Boxen Barbell AK 240 Serie 1
Adrian Öster HAK Greppet 240 Serie 1
Tomas Lundberg  Mockfjärds AK  240  Serie 3 
       
Herrar 89 kg, kval 255 kg       
Jan Philip Pålsson  Väsby AK  298  SM 
Ivar Olsson Mossebergs AK 280 SV-FI
Jakob Fridmar Fysiken AK 263 LDM
Dan Englund Fyshuset SKG 263 LDM
Albin Ericsson Örebro KK 263 Serie 1
Cristian-Roberto Ericsson Gripen Barbell Club 260 Serie 1
Samuel Lundberg Skellefteå TK 256 LDM
Charlie Karlsson Mossebergs AK 255 LDM
Alexander Duell Fysiken AK 255 Serie 1
       
Herrar 96 kg, kval 265 kg       
Klas Ekberg Fyshuset SKG 308 SM
David Börjesson Mossebergs AK 295 Serie 3
Christopher Vilagi Falu AK 281 Serie 1
Kalle Adamsson HAK Greppet 277 LDM
Olle Hellgren Örebro KK 270 LDM
Christofer Eriksson Örebro City,s TK 270 Serie 1
Per Magnusson C4 KS 269 LDM
Pontus Lind Visby AK 268 Serie 1
Simon Johansson Falu AK 268 Serie 3
Simon Johansson Falu AK 267 Serie 1
Joen Vikingsson Sjöblom C4 KS 267 Serie 3
Andreas Fransson  Kalmar AK  265  LDM 
Robin Everitt Norrköpings AK 265 Serie 1
Tommy Fors Jönköpings AK 265 Serie 1
Jesper Emilsson Kalmar AK 265 serie 3
       
Herrar 102 kg, kval 270 kg       
Oscar Gillström Allmänna SK  305  SM 
Robin Ridell Malmö LK 287 LDM
Lars Stålberg Upsala TK 286 Serie 3
Mikael Larsson Upsala TK 280 Serie 1
Rasmus Olofsson Stockholms AK 279 Serie 1
Anton Wiberg Falu AK 277 LDM
Robin Vikner Boxen Barbell AK 270 Serie 3
       
Herrar 109 kg, kval 275 kg    
Stefan Ågren Fyshuset SKG 340 SM
Eric Sjödén Upsala TK 300 SV-FI
Viktor Elmersson Fyshuset SKG 275 LDM
       
Herrar +109 kg, kval 280 kg      
Hampus Lithén HAK Greppet 355 SM
Erik Martin Upsala TK 335 Serie 1
Mohammed Amin Ghasemi Vallentuna TK 325 Serie 1
Anton Mårtensson Malmö LK 302 LDM
Richard Åkesäter HAK Greppet 300 Serie 1
Emir Kurti Vallentuna TK 293 LDM
Anton Eriksson Karlstads AK 280 Serie 1
       
Damer 45 kg, kval 80 kg       
Caroline Lagerborg Fit4Life TK 100 SM
Nasrin Mosawi Mossebergs AK 95 LDM
       
Damer 49 kg, kval 100 kg       
Surya Sundqvist Karlstads AK 115 SM
Caroline Lagerborg Spårvägens TLK 109 Stark
Emma Granlund Skellefteå TK 105 Serie 1
       
Damer 55 kg, kval 130 kg       
Sofia Enocksson Rito  Allmänna SK  160 SM
Kristin Mehle Örebro KK 151 SV-FI
Zara Karlsson Norrköpings AK 138 Serie 3
Ida Wallin Mossebergs AK 133 UEM
Sophia Huzelius Nordic AK 130 Stark
       
Damer 59 kg, kval 140 kg       
Donna Berglund Allmänna SK 164 SM
Jessica Borgström Stockholms AK 152 SV-FI
Elina Neüman Falk Allmänna SK 145 LDM
Tilde Muhrman Falu AK 145 UEM
Lisa Nyström Kalmar AK 144 LDM
Katarina Vourensyrjä Emilsson Kalmar AK 142 Serie 1
Susanna Fåglund Sundsvalls AK 142 Serie 3
Julia Högnelid Fyshuset SKG 142 Serie 3
Melissa Kahilainen Stockholms AK 140 Serie 1
       
Damer 64 kg, kval 150 kg       
Daniela Gherman Sörby BoIS 204 SM
Jenny Adolfsson Stockholms AK 193 Stark
Julia Pettersson Falu AK 176 Serie 3
Moa Ögren IFK Umeå 166 Serie 1
Alisa Rothstein Halmstad TSK 165 UEM
Liv Oritz Andersson Växjö AK 160 Serie 1
Marica Merkel Johansson Stockholms AK 159 Serie 1
Terese Lidén Falu AK 158 Serie 1
Linnea Löfstrand Falu AK 153 Serie 1
Alva Neldemyr Kalmar AK 150 LDM
Linnea Dahlin Mossebergs AK 150 Serie 1
Erika Sjöberg Stockholms AK 150 Serie 1
Lina Backlund  Nordic AK  150  Serie 3 
Jennifer Andersson AK Nilas 150 Serie 3
Karin Nylén Vallentuna TK 150 Serie 3
       
Damer 71 kg, kval 160 kg       
Ida Åkerlund Allmänna SK 196 SM
Maria Åkerlund Allmänna SK 218 Serie 1
Anna Fomina Sörby BoIS 190 SV-FI
Ella wunger AK Nilas 168 Serie 3
Cornelia Herlin Samie Karlstads AK 165 LDM
Åsa Mårtensson AK Nilas 164 Serie 1
Linnea Lejon CF Gårda AK 162 Serie 1
Maria Längfors CF Gårda AK 161 Serie 1
Louise Nyberg Malmö LK 160 LDM
Hillevi Carlsson AK Nilas 160 LDM
Wilma Antfolk AK Nilas 160 Serie 1
Paulina Hermansson Mossebergs AK 160 Serie 1
Caroline Sandsjoe Norrköpings AK 160 Serie 1
Alva Cederholm Nordic AK 160 Serie 1
       
Damer 76 kg, kval 165 kg       
Patricia Strenius Nordic AK 222 SM
Ida Rönn Fyshuset SK 200 Serie 1
Wenche Andersson  Sörby BoIS  180  LDM 
Nicol-Alejandra Ericsson Gripen Barbell Club 173 UEM
sofie aniliadis Falu AK 169 Serie 3
Mimmi Liwendahl Stockholms AK 165 Stark
       
Damer 81 kg, kval 165 kg     
Kaitlynne Rahner Falu AK 180 SM
Matilda Hjälteryd Fysiken AK 183 LDM
Elin Sandgren Upsala TK 175 Serie 3
Lisa Andersson Fyshuset SKG 172 Serie 3
Tyra Holst Norrköpings AK 172 Serie 3
Ida Larsson Allmänna SK 172 Serie 3
Petra Eriksson Falu AK 165 Serie 1
       
Damer 87 kg, kval 165 kg      
Paula Junhov Rindberg Stockholms AK 205 SM
Hanna Jansson Vallentuna TK 175 Stark
       
Damer +87 kg, kval 165 kg    
Terese Karlsson  Gävle KK  163  SM

 

Uppdaterad: 31 JAN 2020 10:59 Skribent: Håkan Johanson

 

 

Info om coronaviruset

STF:s Årsmöte

 


Eleiko

 Våra projekt


Aktuella tävlingar

26-27 sept JSM Landskrona
3 okt Väsby Kval Cup

 Ufonden

NTF

 

What do you want to do ?
New mail

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: +460761054992, +460707405210
E-post: This is a mailto link

Se all info