Hoppa till sidans innehåll

Kalender 2022


 

Datum Evenemang Ort, land Övrig info  
JANUARI
       
1 Start U14-serien, omg 1      
16 Januaritävling (EM-kval/öppen) Stockholm Inbjudan  
19 Sista dagen för anmälan till Allsvenska serien
Inbjudan  
       
FEBRUARI
       
3-13 Allsvenska serien, omg 1      
3-13 Elitserien, omg 1      
15 STF-styrelsemöte      
         
MARS        
5 Södra Götalands TF Årsmöte Kalmar Inbjudan  
10 Stockholms TF Skanstull Inbjudan  
19 Skåne-Hallands TF Årsmöte Landskrona Inbjudan  
19 Västerbottens TF Årsmöte Umeå Inbjudan  
20 STF-styrelsemöte      
23- Allsvenska serien, omg 2      
23- Elitserien, omg 2      
31 Slut U14-serien, omg 1      
         
APRIL
       
1 Start U14-serien, omg 2      
-3 april Allsvenska serien, omg 2      
-3 april Elitserien, omg 2      
5 Västra Svealands TF Årsmöte Borlänge Inbjudan  
10 Södra Norrlands TF Årsmöte Bergsjö Inbjudan  
23 Framtidskonferens Stockholm Inbjudan  
24 STF Förbundsmöte Stockholm Inbjudan  
30 Apriltävling (SM-kval)  Göteborg Inbjudan  
         
MAJ
       
2-10 Junior-VM Kreta, Grekland      
7-8 Götalandsmästerskapen Skara Inbjudan  
7-8 Svealandsmästerskapen Örebro Inbjudan  
7-8 Norrlandsmästerskapen Gävle Inbjudan  
14-15 Veteran-SM Vinslöv Inbjudan

Indelning Grupper
Anmälningar

(Uppdaterad 22-04-27)

21 Bosse lyftet (SM-kval) Borlänge  Inbjudan  
21 Majlyftet (SM-kval) Umeå Inbjudan  
21 Nationell tävling (SM-kval) Jönköping Inbjudan  
28- EM, seniorer Tirana, Albanien Kvalgränser  
       
JUNI
       
4 Ungdoms DM och U14-DM Landskrona Inbjudan  
-5 EM, seniorer Tirana, Albanien Kvalgränser  
11-18 Ungdoms-VM Leon, Mexico  
17-19
SM, seniorer
Landskrona

Inbjudan

Boende SM

Tidsschema

 
30 Slut U14-serien, omg 2      
         
JULI
       
1 Start U14-serien, omg 3      
1-4 Mediterranean Games Oran, Algeriet    
         
AUGUSTI
       
6 Arne-Pokalen Sandviken Inbjudan  
10-18 Ungdoms-EM Raczyn-Warszawa, Polen  Kvalgränser  
13 Junior-DM Helsingborg Inbjudan  
20-28 European Masters Raszyn, Polen    
25- Allsvenska serien inklusive elitserien, omg 3      
         
SEPTEMBER        
-4 Allsvenska serien inklusive elitserien, omg 3      
10-11 Ålholm Cup Hilleröd, Danmark Inbjudan  
24-25 Ungdoms-SM Bergsjö Inbjudan

 Tidsschema

Grupper

31 Slut U14-serien, omg 3      
29- Allsvenska serien inklusive elitserien, omg 4
     
         
OKTOBER
       
1 Start U14-serien, omg 4      
-9 Allsvenska serien inklusive elitserien, omg 4      
7-9 Nordiska Mästerskapen, seniorer Rovaniemi, Finland Kvalgränser  
15-25 Junior-EM Tirana, Albanien Kvalgränser  
15-25 U23-EM Tirana, Albanien Kvalgränser  
 23 DM Seniorer Södra Norrlands TF  Östersund Inbjudan  
         
NOVEMBER
       
11-13 Nordiska Mästerskapen, ungdom & juniorer Garðabær, Island Kvalgränser  
19 Lag-SM Borlänge
 
         
         
DECEMBER
       
3 DM Södra Götalands TF Visby    
3-4 DM Skåne-Hallands TF Trelleborg    
2-10 VM Masters Orlando, USA    
5-16 VM, seniorer Bogota, Colombia Kvalgränser  
10 Jultävling Vinslöv    
17-18 Junior-SM Borlänge    
31 Slut U14-serien      
Datum ej klart Eventuellt Finnkamp (Ort ej klar)  
         
Uppdaterad: 31 JAN 2020 10:58 Skribent: Svenska Tyngdlyftningsförbundet
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996330
E-post: office@tyngdlyftning...

Se all info