Gå till innehåll
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Svenska Tyngdlyftningsförbundet

Här kommer lag- och individuella resultat för U14-serien året som gick. Uppdaterad, då den första publiceringen innehöll en felaktighet.

Resultat och tabell för U14-serien 2023

U14-SERIEN 2023

 

 

 

 

 

 

Omg 1

Omg 2

Omg 3

Omg 4

Totalt

1, Borlänge AK

681

690

827

861

3059

2, Sörby BOIS Lag 1

691

717

712

822

2942

3, TLK Lidköping Lag 1

633

608

552

718

2511

4, Landskrona AK Lag 1

583

583

623

688

2477

5, Olofström FK Lag 1

538

591

655

657

2441

6, Sundbybergs TK

518

499

704

689

2410

7, Sörby BOIS Lag 2

290

568

508

594

1960

8, Norrköpings AK

582

551

182

434

1749

9, Landskrona AK Lag 2

393

180

399

483

1455

10, Klippans KK

629

0

603

0

1232

11, Landskrona AK Lag 3

278

0

294

332

904

12, Vikmanshyttans AK

383

396

0

0

779

13, TLK Lidköping Lag 2

155

287

0

186

628

14, Sörby BOIS Lag 3

0

0

0

505

505

15, Olofström FK Lag 2

145

0

352

0

497

16, Sörby BOIS Lag 4

0

0

0

450

450

17, Landskrona AK Lag 4

75

0

72

0

147

18, HAK Greppet

0

0

0

0

0

19, Hägerstens TK

0

0

0

0

0

20, Malmö LK

0

0

0

0

0

21, Spårvägens TLK

0

0

0

0

0

22, Visby AK

0

0

0

0

0

 

Individuella resultat U14 2023 - Flickor

Poäng

1, Wilma Arvidsson - Sörby BOIS

314,99

2, Tindra Persson - Borlänge AK

298,71

3, Lina Dotzsky - Borlänge AK

264,53

4, Greta Andersson - Sörby BOIS

261,06

5, Emilia Alexandersson - Landskrona AK

256,24

6, Julia Sporelius - Norrköping AK

238,81

7, Adele Persson - Sundbybergs TK

223,13

8, Tindra Svalenberg - Landskrona AK

203,54

9, Lily Axelsson - Sörby BOIS

197,61

10, Astrid Söder - Norrköping AK

195,07

11, Isel Gustavsson - Norrköping AK

190,9

12, Milou Brinkeback - Norrköping AK

182,2

13, Klara Hövik - Sundbyberg TK

180,39

14, Agnes Yjord - Landskrona AK

170,36

15, Lovisa Hammar - Sörby BOIS

158,09

16, Luna Dahlström - Vikmanshyttan AK

143,2

17, Tuva Didrichsen - Landskrona AK

108,56

18, Chayenne Dahlström - Vikmanhyttan AK

100,4

19, Tindra Sandgren - Landskrona AK

99,55

20, Mira Lind - Landskrona AK

98,26

 

 

 

 

Individuella resultat U14 2023 - Pojkar

Poäng

1, Malkhaz Lomtadze - Sundbybergs TK

351,83

2, Milton Karlsson - Borlänge AK

297,95

3, Samuel Stenmarker - Landskrona AK

272,04

4, Leon Persson - Sundbyberg TK

267,81

5, Carl Sjögren - TLK Lidköping

266,05

6, Mattis Thorsberg - TLK Lidköping

261,97

7, Izack Koskela - Olofström FK

254,85

8, Ensio Ramquist - Sörby BOIS

245,19

9, Sixten Ebbesson - TLK Lidköping

231,81

10, Alexandr Plotnikov - Klippan KK

213,7

11, Theo Axbarr - Landskrona AK

212,32

12, Batian Selander Larsson - Olofström FK

211,35

13, Sixten Svärd-Molin - Klippan KK

208,72

14, Ebbe Edmundsson Stigsson - Olofström FK

207,3

15, Milo Sivius - Klippan KK

206,5

16, Adam Persson - Sörby BOIS

203,46

17, Milton Funk - TLK Lidköping

197,86

18, Tor Andersson - Sörby BOIS

192,54

19, Milton Rehn - Olofström FK

190,48

20, Adam Hjerpe - TLK Lidköping

189,58

21, Eric Johansson - TLK Lidköping

186,45

22, August Åström - Sörby BOIS

178,75

23, Freddy Kuha - Vikmanshyttan AK

171,64

24, Nils Muhr - Sörby BOIS

163,6

25, Arvid Wikström - Landskrona AK

163,4

26, Charlie Dahlman - Sörby BOIS

161,71

27, Teo Ekström - Landskrona AK

149,25

28, Leo Moe - Sörby BOIS

146,92

29, Vincent Nordkvist - Sörby BOIS

145,21

30, Blerim Sekirqa - Landskrona AK

124,28

31, Maximilliam Marianski - Landskrona AK

97,5

 

Tabeller

Sponsorer

Besöksadress

Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Postadress

Box 110 16
100 61 Stockholm

Kontakta oss

+4686996330
office@tyngdlyftning.org

Leveransadress

Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm