Sandviken bjöd på en sprakande inledning när Ungdoms-SM 2025 drog igång under lördagen. Totalt 41 unga lyftare från hela landet gjorde upp i vad som blev en dag fylld av imponerande prestationer, nervös förväntan och hjärtevärmande glädjestunder.
U-SM 2025 Dag 1: Starka lyft, varma känslor och framtidshopp i Sandviken
Sandvikens hemmalyftare Oliver Andersson med 25kg i stöt. Foto: Per Wiklund
Morgondisen låg kvar över Sandviken när tävlingsdagen började med invägning för de första lyftarna. Strax efter 10 intog den första lyftaren tävlingspodiet. Flickor i 40 och 45 kg-klass satte tonen i Grupp 1, följda av pojkar i 49, 55 och 61 kg. Stämningen steg i takt med vikterna på stången. Den obligatoriska lägstavikten på 21 kg var en utmaning för flera lyftare, en utmaning som ibland var för stor.
Senare på dagen fortsatte tävlingarna med flickor i 49 och 59 kg, innan pojkar i 67 kg-klassen tog över podiet i eftermiddagens hetaste drabbning. Dagen avslutades av med flickor 55 kg, där flera lyftare visade att framtiden för svensk tyngdlyftning ser ljus ut.
Totalt fem grupper har tävlat under lördagen, och tillsammans har de genomfört över 200 lyft. Det var inte bara medaljer och rekord som stod på spel idag. För många av lyftarna var det första gången de tävlade på ett mästerskap och oavsett placering lämnade de alla hallen som vinnare.
Tävlingsledare Magnus Lindqvist summerar dagen perfekt med dessa ord "En väl genomförd dag med bra lyftning och ett fint arrangemang av Sandviken AK." Magnus fortsätter med en framtidsspaning: "Min uppfattning är att medelåldern har varit låg vilket borde innebära att många lyftare har några bra ungdomsår framför sig".
Imorgon väntar dag två med ytterligare fyra grupper. Då får vi bland se de tyngre viktklasserna göra upp om medaljerna och rekorden. Tävlingen startar 10:00 och stream hittar du här under.