En glädjande nyhet är att tyngdlyftning lagts till i programmet för 2027 års European Games, som närmast kan beskrivas som ett OS för européer.
Tyngdlyftningen i European Games 2027
European Games är precis som OS en tävling med flera olympiska idrotter men kontinental och motsvaras av andra kontinentala multisport-tävlingar som Asian Games, Pan American Games, Pacific Games och Africa Games vilka alla har haft med tyngdlyftning under många år.
2027 års European Games genomförs i Istanbul och förväntas samla hela 50 nationer vilka alla ingår i EOC och 30 idrotter. Det är de nationella olympiska kommittéerna, i vårt fall SOK, som organiserar den svenska truppen. För tyngdlyftningen kommer European Games även att ingå som kvaltävling till OS i Los Angeles 2028