Den 1 juni 2025 införs åtta nya viktklasser. Här beskriver vi arbetet med övergången från de gamla till nya viktklasserna, hur kval till SM och internationella mästerskap kommer gå till samt att förändringen påverkar de svenska rekorden.
Mer info om de nya viktklasserna & vad som gäller
Daniela Gherman har ett antal svenska rekord sedan tidigare. Foto: Per Wiklund.
Nya viktklasser börjar gälla 1 juni 2025
Tyngdlyftningens internationella regler fastställs av det internationella tyngdlyftningsförbundet, IWF, och Sverige som medlem följer deras beslut. IWF:s beslut om att gå från nuvarande tio viktklasser för damer och herrar till åtta nya viktklasser börjar gälla för alla medlemsländer från den 1 juni 2025. De nya viktklasserna är:
Damer: 48 kg, 53 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 77 kg, 86 kg, +86 kg
Herrar: 60 kg, 65 kg, 71kg, 79 kg, 88 kg, 98 kg, 110 kg, +110 kg
Fram till och med 31 maj kommer nuvarande tio viktklasser att gälla. Sveriges första nationella tävling med de nya viktklasserna blir SM den 6-8 juni 2025.
IWF har ännu inte kommunicerat ut ungdomarnas nya viktklasser, inte heller vilka klasser som kommer att ingå i OS 2028.
För Masters, veteranlyftning, kan viktklasserna endast ändras efter beslut av Congress of Nations i International Masters Weightlifting Accociation och detta förväntas inte träda i kraft förrän 2026.
Kvalet till SM
Kvalificeringen till SM 2025 kommer att ske i de nuvarande tio viktklasserna enligt tidigare beslutade kvalgränser. Kvalperioden gäller från 2024-08-04 till 2025-05-11.
Alla lyftare som kvalificerar sig väljer i sin anmälan till SM vilken av de nya åtta viktklasserna som anmälan gäller för.
På detta sätt kan reglerna följas både före och efter 1 juni. Dessutom kan alla lyftare förbereda sig för de nya viktklasserna under perioden fram till att de börjar gälla. Kval till landslaget och möjligheterna för landslagsaktuella att förbereda sig för de nya viktklasserna blir även på detta sätt fördelaktigare.
Exempel 1: En lyftare klarar kvalgränsen i klass 59 damer på 140 kg. Hon kan då anmäla sig i valfri klass av de nya åtta: 48 kg, 53 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 77 kg, 86 kg, +86 kg
Exempel 2: En lyftare klarar kvalgränsen i klass 81 herrar på 240 kg. Han kan då anmäla sig i valfri klass av de nya åtta: 60 kg, 65 kg, 71 kg, 79 kg, 88 kg, 98 kg, 110 kg, +110 kg
Anmälan är klassfast, som tidigare, vilket innebär att om lyftaren inte väger in i anmäld klass så får lyftaren inte tävla.
Svenska rekord
Nuvarande svenska rekord kommer att arkiveras den 1 juni och nya rekord kommer därefter att slås i de nya klasserna. Svenska Tyngdlyftningsförbundet kommer att besluta om det införs en Svensk Standard som måste slås med minst 1 kg för att sätta svenskt rekord eller om det blir det bästa resultat i respektive klass som uppnåtts under en 6 eller 7-månaders period med start 1 jun 2025.
Beslut om detta kommuniceras ut under första kvartalet 2025.
Kval till internationella mästerskap
Nya kvalgränser kommer att kommuniceras ut. Första internationella mästerskapet efter införandet av de nya viktklasserna 1 juni är ungdoms-EM i augusti. Här inväntar vi IWF:s beslut om vilka klasser som kommer att gälla för ungdomar och publicerar så fort vi kan.
Nästa tävlingar blir junior-EM och U23-EM, och VM, september respektive oktober, dessa kvalgränser är redan publicerade:
Kvalgränser junior-/U23-EM
Kvalgränser VM
För NM behöver vi invänta det nordiska förbundets beslut om hur tävlingarna ska genomföras och så fort vi vet detta kan arbetet med kvalificering till NM bli klar såväl för seniorerna som för ungdomarna/ juniorerna.
Vi ber om allas överseende och tålamod så att vi kan genomföra bytet av viktklasserna på ett för idrotten bästa sätt.