Gå till innehåll
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Svenska Tyngdlyftningsförbundet

Under helgen som var arrangerade Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) en konferens i Knivsta där ordföranden och generalsekreterarna från alla olympiska idrotter i Sverige var inbjudna. Svenska Tyngdlyftningsförbundet representerades av Joakim Eriksson, ordförande, och Sebastian Nurmi, generalsekreterare.

SOK-konferens samlade OS-idrotterna

SOK-konferensen innehöll flera gruppdiskussioner med efterföljande redovisningar. Här tyngdlyftningens generalsekreterare Sebastian Nurmi tillsammans med representanter från de aktivas kommitté, basket och klättring.

Konferensen fokuserade på att utvärdera den senaste OS-perioden och sedan att titta på hur vi ska göra det ännu bättre i framtiden. Konferensen gav också en viktig plattform för att diskutera framtida samarbeten. SOK föredrog även hur de jobbar i sin nya organisation och att de påbörjat arbetet att hitta ökad finansiering och nya samarbeten. Dessutom var RF med och föredrog om arbetet med nya prestationsmiljöer som är på gång.

– En av de bättre konferenser jag varit på inom idrotten. Det fanns gott om tid för nätverkande, diskussioner och utbyte med andra idrotter och SOK, säger Sebastian Nurmi, generalsekreterare för Svenska Tyngdlyftningsförbundet, och fortsätter:

- Vi har tagit fram en strategi för att utveckla vårt samarbete med SOK på alla nivåer som vi har påbörjat att testa att arbeta efter. Nu passade vi på att bjuda in SOK till ett besök på Elitmiljö Tyngdlyftning i Halmstad i början av nästa år. Målet är självklart att få in lyftare till OS.

Sponsorer

Besöksadress

Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Postadress

Box 110 16
100 61 Stockholm

Kontakta oss

+4686996330
office@tyngdlyftning.org

Leveransadress

Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev!


Obligatorisk Ogiltig e-postadress Max 400 tecken