Gå till innehåll
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Svenska Tyngdlyftningsförbundet

Svenska Tyngdlyftningsförbundet bjuder in till en ny workshopserie i fem delar, med start den 15 oktober 2024. Fokus ligger på föreningsutveckling inom områden som anläggningar, parasport och värdegrundsarbete. Att deltaga är helt kostnadsfri, riktar sig till alla föreningsaktiva och sträcker sig fram till mars 2025.

Workshopserie i fem delar för att utveckla din förening – Start 15 oktober

Syftet med workshopserien är att stötta föreningar i att utveckla sin verksamhet på flera olika plan och göra tyngdlyftningen mer tillgänglig för fler målgrupper. Det handlar om att skapa hållbar tillväxt och inkludering inom sporten.

– Vi ser detta som en möjlighet att hjälpa våra föreningar att arbeta systematiskt med frågor som anläggning, parasport och ungdomsträning, säger Elias Hejdenberg, utbildningsansvarig på Svenska Tyngdlyftningsförbundet och fortsätter:

– Workshopserien kommer även att ta upp områden som föreningsvärderingar, samarbete med andra idrotter och rekrytering av medlemmar i alla åldrar.

Den första träffen, som hålls den 15 oktober, handlar om hur föreningar kan utveckla sin verksamhet. Därefter följer träffar som berör samarbete med andra idrotter och hur idrottsrörelsen kan stötta föreningarna. 

Under den fjärde träffen får deltagarna välja fördjupningsområde, exempelvis anläggningsutveckling eller +65, och serien avslutas med uppföljning och erfarenhetsutbyte i mars 2025.

Läs mer och anmäl er!

Sponsorer

Besöksadress

Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Postadress

Box 110 16
100 61 Stockholm

Kontakta oss

+4686996330
office@tyngdlyftning.org

Leveransadress

Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev!


Obligatorisk Ogiltig e-postadress Max 400 tecken