Hoppa till sidans innehåll

UEM-truppen till Israel

04 DEC 2019 18:07
Tyngdlyftningsförbundets sportchef Mats Lindqvist ger lite förhandsrapport inför stundande EM för ungdomar i Eilat, Israel.
  • Skapad: 04 DEC 2019 18:07

Presentation av truppen till Ungdoms-EM

Sverige deltager med en stor trupp i årets ungdoms-EM, hela tio personer reser till Eilat i Israel, sex lyftare, tre coacher och en ledare.

Tio föräldrar och två hemmatränare åker dessutom med för att heja på vilket kommer att vara fint stöd för våra lyftare.

Vår satsning på unga tjejer förra året har genererat fler duktiga lyftare och det är både inspirerade och glädjande att våra satsningar ger resultat. Detta ger oss vägledning i vårt fortsatta arbete vilket även RF och SOK uppmärksammat och stödjer.

På årets ungdoms-EM är det nytt rekord i antal deltagare, nästan 500 lyftare anmälda och detta överträffar alla förväntningar inte minst för arrangören som har behövt ändra rejält i tävlingsschemat.

Att flera länder skulle satsa hårt har jag siat om tidigare men att så många länder skulle komma med stora landslag redan nu och på årets U-EM blev jag trots allt litet förvånad över. Men extra kul och mycket viktigt att vi deltager med våra lyftare.

Tre tjejer debuterar i landslaget och tre har varit med tidigare.

U-15

Klass 55 kvalgräns 119 kg

Först ut är Ida Wallin, 15 år, från Mossebergs AK som tävlar i U15 i klass 55. Ida har utvecklats mycket bra från kvalgränsens 119 till 134 under hösten.

Hon gör sitt första landslagsuppdrag och tävlar i A-gruppen på söndag den 8 dec kl 15:00 ( 14:00 svensk tid)

Personlig rekord 58-78 134 sammanlagt.

Tränare Staffan Bergkvist

Klass 59 kvalgräns 125 kg

I klass 59 har vi nästa landslagsdebutant Tilde Muhrman Falu AK, 15 år, som även hon utvecklats mycket fint under det senaste året.

Tilde tävlar i A-gruppen på måndag den 9 dec kl 11:00

Personliga rekord 61-77 138 sammanlagt

Tränare Marcus Herou, Patric Bettembourg

Klass 64 kvalgräns 132 kg

Tredje landslagsdebutanten är ASK Eskilstunas Tuva Devad, 15 år, i klass 64 som tävlar i

B-gruppen måndag den 9 dec kl 9:00. Tuva har efter lite ryggproblem nu tränat bra en längre tid vilket lovar gott.

Personliga rekord 60-72 132 sammanlagt

Tränare Peter Seberg

U-17

Klass 64 kvalgräns 158 kg

Våra U17-tjejer börjar tävla på torsdag den 12 dec och först ut är Alisa Rothstein, 16 år,  från Halmstad TSK i klass 64 som tävlar i A-gruppen kl 9:00

Alisa är nybliven Nordisk ungdomsmästare och en tjej som gått fram rejält senaste året.

Personliga rekord 75-94 167 sammanlagt

Tränare Gabriel Spångfors

Klass 71 kvalgräns 168 kg

17-år ung är Hillevi Carlsson, i klass 71,  redan en rutinerad lyftare och gör här en intressant start. Huvudidrotten för henne är friidrott där hon kastar slägga men hon tävlade redan i Landskrona på U-EM 2015.  Hemmaklubb är AK Nilas.

Hillevi tävlar i A-gruppen 18:00 torsdag den 12 dec.

Personliga rekord 74-95 168 sammanlagt

Tränare Olavi Blomfjord / Mattias Jons

Klass 76 kvalgräns 172 kg

I klass 76 har vi anmält Nicol-Alejandra Ericsson från Malmö LK som egentligen skulle tävlat i klass 71 men denna gången har vi valt olika klasser för Hillevi och Nicol.

Nicol har tillhört ungdomsladslaget i flera år med flera mästerskap som fina meriter.

Nicol tävlar i A-gruppen fredag den 13 dec kl 9:00

Personlig rekord 78-92 169 sammanlagt

Tränare Benny Lönnqvist

Tränare

Patric Bettembourg Hofors

Bosse Johansson Borlänge

Philipe Ferreira Rodrigues Halmstad

Off rep och ledare Håkan Johansson STF

Vi önskar svenska truppen lycka till.

Mats Lindqvist

Skribent: Håkan Johansson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: +460706096520, +460707405210
E-post: This is a mailto link

Se all info