Hoppa till sidans innehåll

Results Nordic Championships Pori

11 OKT 2011 09:27
Now you can read all the results from the Nordic Championships in Pori, U23 and senior, men and women, and Club Team championships.

CC = Club Competition
  • Uppdaterad: 24 MAR 2014 14:27

Women U23, 48-58 kg              
1. Linn Fridström SWE 1990 52,53 56 66 122 172,73
2. Iida Peltola FIN 1996 48,00 45 57 102 155,78
3. Pauliina Utoslahti FIN 1989 56,67 50 65 115 153,65
4. Pirita Suoraniemi FIN 1995 53,29 43 53 96 134,29
                 
Women U23, 63-69 kg              
1. Laura Hammelstrup DEN 1990 62,14 74 93 167 209,44
2. Minna Nauha FIN 1991 62,55 67 80 147 183,58
3. Sarah Hammelstrup DEN 1990 62,74 67 77 144 179,49
4. Marit Årdalsbakke NOR 1992 62,26 55 74 129 161,58
5. Sunniva Bruland NOR 1993 60,55 48 61 109 139,05
6. Tiia Ronkainen FIN 1991 67,55 50 30 80 95,38
                 
Women U23, 75- +75 kg              
1. Eveliina Hytönen FIN 1992 81,80 60 76 136 147,90
2. Maja Møller DEN 1989 73,89 50 60 110 125,09
CC Mirva Salmi LoLif 1982 84,97 53 63 116 124,37
                 
Men U23, 62 kg               
1. Matias Mukkala FIN 1992 60,46 91 107 198 298,73
                 
Men U23, 69 kg               
1. Henri Kaikkonen FIN 1993 68,50 104 135 239 321,34
2. Aatu Koponen FIN 1991 68,05 98 125 223 301,12
                 
Men U23, 77 kg              
1. Miika Tokola FIN 1990 75,75 98 122 220 278,44
2. Kris Suckow Breum DEN 1995 69,82 90 115 205 272,34
                 
Men U23, 85 kg              
1. Alexander Hanssen NOR 1989 82,65 117 148 265 320,06
CC Ville Levomäki PuKa 1981 84,49 110 140 250 298,64
CC Joonatan Kaikkonen PaPu 1995 79,65 90 116 206 253,65
                 
Men U23, 94 kg              
1. Robert Pirkkiö FIN 1993 85,37 120 142 262 311,39
CC Maciej Makinia AKAt 1976 92,74 152 170 322 368,49
CC Toni Grönman PuKa 1982 89,09 120 140 260 302,87
                 
Men U23, 105 kg              
1. Ville Iisakkila FIN 1989 99,92 120 155 275 305,38
2. Juho Vesterinen FIN 1988 102,02 115 150 265 298,27
CC Otto Hietanen PuKa 1976 103,41 116 156 272 298,27
CC Juha Harrivaara PuKa 1982 102,67 110 145 255 280,35
                 
Men U23, +105 kg              
1. Paw Møller DEN 1990 120,79 126 161 287 300,32
2. Janne Rintala FIN 1989 105,19 113 140 253 275,79
                 
Women, 48-58 kg, Sinclair competition          
1. Angelica Roos SWE 1989 57,54 70 92 162 214,08
2. Christina Trier Ejstrup DEN 1985 51,31 65 83 148 213,57
3. Sini Kukkonen FIN 1986 55,48 69 85 154 209,01
4. Lena Berntsson SWE 1978 55,40 70 83 153 207,88
5. Päivi Aho FIN 1978 56,92 68 84 152 202,44
                 
Women, 63-69 kg, Sinclair competition          
1. Ruth Kasirye NOR 1982 65,05 101 127 228 277,89
2. Anna Everi FIN 1987 59,33 84 106 190 245,74
3. Jenni Puputti FIN 1986 61,60 76 94 170 214,41
4. Madeleine Ahlner SWE 1987 67,97 80 97 177 210,29
5. Elin Lindström SWE 1983 62,29 73 87 160 200,35
                 
Women, 75- +75 kg, Sinclair competition          
1. Annika Berntsson SWE 1976 73,10 84 103 187 213,78
2. Katariina Vestman FIN 1988 69,02 79 102 181 213,21
3. Meri Ilmarinen FIN 1991 72,63 78 90 168 192,68
4. Tiina Elomaa FIN 1984 69,13 58 70 128 150,65
                 
Men, 62 kg              
1. Sami Torvi FIN 1987 61,69 95 115 210 302,90
2. Arto Lähdekorpi FIN 1982 61,64 92 105 197 284,32
                 
Men, 77 kg              
1. Milko Tokola FIN 1992 76,51 135 160 295 371,27
2. Mikko Kuusisto FIN 1982 73,52 122 155 277 356,68
3. Steinar Kvame NOR 1980 77,00 116 135 251 314,77
                 
Men, 85 kg              
1. Iiro Hartikainen FIN 1978 84,65 136 164 300 358,03
2. Håvard Grostad NOR 1988 84,61 130 157 287 342,60
3. Jere Johansson FIN 1987 84,23 122 152 274 327,80
4. Yngve Apneseth NOR 1986 80,28 120 145 265 324,91
--   Martin Rothwall SWE 1981 84,78 115 0 0 0,00
--   Allan Flitner DEN 1976 80,46 95 0 0 0,00
                 
Men, 94 kg              
1. Miika Antti-Roiko FIN 1988 93,94 144 172 316 359,66
2. Jarleif Amdal NOR 1988 92,18 135 170 305 349,95
3. Sindre Rørstadbotnen NOR 1992 93,74 120 156 276 314,41
                 
Men, 105 kg              
1. Kim-Eirik Tollefsen NOR 1989 102,15 143 172 315 346,95
2. Gisli Kristjansson ISL 1964 104,79 150 165 315 343,83
3. Øystein Robberstad NOR 1990 102,12 140 160 300 330,46
4. Viktor Hovlid SWE 1986 104,37 125 161 286 312,61
                 
Men, +105 kg              
1. Jim Gyllenhammar SWE 1978 125,08 170 210 380 394,36
2. Teemu Roininen FIN 1986 127,26 144 185 329 340,14
                 
Team points:              
                 
Women U23              
1.  Finland 871 Sinclair points      
2.  Denmark 514          
3.  Norway 301          
4.  Sweden 173          
                 
Men U23              
1.  Finland   90 Points        
2.  Denmark   22          
3.  Norway   12          
                 
Women              
1.   Finland 1428 Sinclair points      
2.   Sweden 1046          
3.  Norway 278          
4.             Denmark 214          
                 
Men              
1.             Finland   87 Points        
2.              Norway   67          
3.             Sweden   20          
4.              Iceland   10          
                 
Club Team Championships              
Women:              
1.     Mossebergs Atletklubb , SWE         428 Sinclair points    
2.    Tampereen Pyrintö, FIN   417        
3.     AK Atlas, DEN     389        
4.    Lohja Lifting, FIN     317        
5.     Tambarskjelvar IL, NOR    301        
6.     Ounasvaaran Atleetti Klubi, FIN  229        
                 
Men:              
1.     Rovaniemen Reipas, FIN   967 Sinclair points    
2.     Parkanon Puntti, FIN     962        
3.     Tambarskjelvar IL, NOR   954        
4.     Tampereen Pyrintö, FIN   934        
5.     Puntti-Karhut, FIN     900        
6.     AK Atlas, DEN     641        
                 
Best lifters women U23              
1 Laura Hammelstrup DEN 1990 62,14 74 93 167 209,44
2 Minna Nauha FIN 1991 62,55 67 80 147 183,58
3 Sarah Hammelstrup DEN 1990 62,74 67 77 144 179,49
4 Linn Fridström SWE 1990 52,53 56 66 122 172,73
5 Marit Årdalsbakke NOR 1992 62,26 55 74 129 161,58
6 Iida Peltola FIN 1996 48,00 45 57 102 155,78
7 Pauliina Utoslahti FIN 1989 56,67 50 65 115 153,65
8 Eveliina Hytönen FIN 1992 81,80 60 76 136 147,90
9 Sunniva Bruland NOR 1993 60,55 48 61 109 139,05
10 Pirita Suoraniemi FIN 1995 53,29 43 53 96 134,29
11 Maja Møller DEN 1989 73,89 50 60 110 125,09
12 Tiia Ronkainen FIN 1991 67,55 50 30 80 95,38
                 
Best lifters Women senior              
1 Ruth Kasirye NOR 1982 65,05 101 127 228 277,89
2 Anna Everi FIN 1987 59,33 84 106 190 245,74
3 Jenni Puputti FIN 1986 61,60 76 94 170 214,41
4 Angelica Roos SWE 1989 57,54 70 92 162 214,08
5 Annika Berntsson SWE 1976 73,10 84 103 187 213,78
6 Christina Trier Ejstrup DEN 1985 51,31 65 83 148 213,57
7 Katariina Vestman FIN 1988 69,02 79 102 181 213,21
8 Madeleine Ahlner SWE 1987 67,97 80 97 177 210,29
9 Sini Kukkonen FIN 1986 55,48 69 85 154 209,01
10 Lena Berntsson SWE 1978 55,40 70 83 153 207,88
11 Päivi Aho FIN 1978 56,92 68 84 152 202,44
12 Elin Lindström SWE 1983 62,29 73 87 160 200,35
13 Meri Ilmarinen FIN 1991 72,63 78 90 168 192,68
14 Tiina Elomaa FIN 1984 69,13 58 70 128 150,65
                 
Best lifters men U23              
1 Henri Kaikkonen FIN 1993 68,50 104 135 239 321,34
2 Alexander Hanssen NOR 1989 82,65 117 148 265 320,06
3 Robert Pirkkiö FIN 1993 85,37 120 142 262 311,39
4 Ville Iisakkila FIN 1989 99,92 120 155 275 305,38
5 Aatu Koponen FIN 1991 68,05 98 125 223 301,12
6 Paw Møller DEN 1990 120,79 126 161 287 300,32
7 Matias Mukkala FIN 1992 60,46 91 107 198 298,73
8 Juho Vesterinen FIN 1988 102,02 115 150 265 298,27
9 Miika Tokola FIN 1990 75,75 98 122 220 278,44
10 Janne Rintala FIN 1989 105,19 113 140 253 275,79
11 Kris Suckow Breum DEN 1995 69,82 90 115 205 272,34
                 
Best lifters men senior              
1 Jim Gyllenhammar SWE 1978 125,08 170 210 380 394,36
2 Milko Tokola FIN 1992 76,51 135 160 295 371,27
3 Miika Antti-Roiko FIN 1988 93,94 144 172 316 359,66
4 Iiro Hartikainen FIN 1978 84,65 136 164 300 358,03
5 Mikko Kuusisto FIN 1982 73,52 122 155 277 356,68
6 Jarleif Amdal NOR 1988 92,18 135 170 305 349,95
7 Kim-Eirik Tollefsen NOR 1989 102,15 143 172 315 346,95
8 Gisli Kristjansson ISL 1964 104,79 150 165 315 343,83
9 Håvard Grostad NOR 1988 84,61 130 157 287 342,60
10 Teemu Roininen FIN 1986 127,26 144 185 329 340,14
11 Øystein Robberstad NOR 1990 102,12 140 160 300 330,46
12 Jere Johansson FIN 1987 84,23 122 152 274 327,80
13 Yngve Apneseth NOR 1986 80,28 120 145 265 324,91
14 Steinar Kvame NOR 1980 77,00 116 135 251 314,77
15 Sindre Rørstadbotnen NOR 1992 93,74 120 156 276 314,41
16 Viktor Hovlid SWE 1986 104,37 125 161 286 312,61
17 Sami Torvi FIN 1987 61,69 95 115 210 302,90
18 Arto Lähdekorpi FIN 1982 61,64 92 105 197 284,32
--   Martin Rothwall SWE 1981 84,78 115 0 0 0,00
--   Allan Flitner DEN 1976 80,46 95 0 0 0,00
Skribent: Håkan Johanson

  

Info om coronaviruset

STF:s Årsmöte

 

 Aktuella kurser

Eleiko

 Våra projekt


Aktuella tävlingar

Tävlingsstopp fram till och med 31/12  
   
   

 Ufonden

NTF

 

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +460761054992, +460707405210
E-post: This is a mailto link

Se all info