Hoppa till sidans innehåll

Senior-SM


Kvalregler SM 2019

Svenska Tyngdlyftningsförbundets styrelse har fastställt reglerna för kval till SM
seniorer.

Utdrag ur STF:s Tävlingsbestämmelser:

6.1.5.10 Utländska medborgare som är stadigvarande bosatt i Sverige och ej samtidigt representerar utländsk förening äger rätt att starta på alla mästerskapstävlingar i Sverige.
Kvaltid         
17:e november 2018 till 26:e maj 2019

Kvaltävlingar
Tävlingar som gäller som kvaltävlingar är till att börja med serietävlingar 2019, Landsdelsmästerskap 2018, DM-tävlingar 24 nov 2018 - 26 maj 2019,  lag-SM 2019 och ungdoms-SM 2019.
26 april 2019 blir sista dagen för att ansöka om sanktion för ytterligare kvaltävlingar.
Utlandsvistelse
SM-kval utomlands är möjligt om följande uppfylls:
Utlandsvistelsen skall vara i minst fyra månader, sanktionsansökan för deltagande på utländsk tävling ska göras enligt normal rutin, korrekt redovisning efter tävlingen med resultat (protokoll) till STF:s kansli.

Wild cards
Tävlingskommittén kan vid behov dela ut så kallade ”wild cards” till lyftare för att fylla ut klasserna. Målet att det ska finnas minst tre, helst fyra startande i respektive viktklass.

För att få ställa upp på SM skall förutom uppnådd kvalgräns även tävlingslicensen och föreningens årsavgift vara betald för att den aktive ska få starta.

Anmälan till SM

Lyftare som har kvalat till SM kan fritt välja vilken klass han/hon vill tävla i. Man är med andra ord inte tvungen att starta i den klass man kvalat i. Observera att det bara går att tävla i den klass man är anmäld till, så kallad klassfast anmälan.

Anmälan skall göras av en föreningsansvarig. Den skall innehålla följande information om den/de aktiva:

Namn-klubb-licensnummer-viktklass-resultat.

Nya viktklssindelningar

Nya viktklasserna med SM-kval resultat presenteras nedan.

 Kvalgresultat

Herrar                  Damer  
Klass Resultat   Klass Resultat
55 kg 130 kg   45 kg 80 kg
61 kg 155 kg   49 kg 100 kg
67 kg 195 kg   55 kg 130 kg
73 kg 220 kg   59 kg 140 kg
81 kg 240 kg   64 kg 150 kg
89 kg 255 kg   71 kg 160 kg
96 kg 265 kg   76 kg 165 kg
102 kg 270 kg   81 kg     165 kg
109 kg 275 kg   87 kg 165 kg
+109 kg 280 kg   +87 kg 165 kg

 
För kompletteringar av kvalade som saknas på listan, kontakta STF:s kansli

019-17 55 80 eller e-post.

SM för seniorer genomförs under SM veckan i Malmö under vecka 27 år 2019.

STFs Tävlingskommitté

Namn Klubb Resultat Tävling
Herrar 55 kg, kval 130 kg       
Carl Lodin  Fyshuset SKG  150  LDM 
       
Herrar 61 kg, kval 155 kg        
Bilal Al-Husseini Landskrona AK 210 LDM
Jesse Shi  Sundbybergs TK  182  LDM 
Liam Magnusson  Borlänge AK  165  LDM 
Emad Zamzam  Olofströms FK  160  LDM 
       
Herrar 67 kg, kval 195 kg     
Gabriel Abrahamsson Marks TK  226  JDM 
Kiomars Zargarinejad Lunds TK 207 LDM
Anäs Muhiaddin Mossebergs AK 195 LDM
       
Herrar 73 kg, kval 220 kg       
Olov Andrén Enångers AK 237 LDM
Anton Norman Malmbergets AIF 226 LDM
David Englund Grass  Nordic AK  220  LDM 
       
       
Herrar 81 kg, kval 240 kg       
Victor Ahlm HAK Greppet 255 LDM
Samuel Lundberg  Skellefteå TK  243  LDM 
Albin Ekwall Bergsjö AK 241 H.Pok
       
Herrar 89 kg, kval 255 kg       
Cristopher Eriksson  Örebro City TK  275  LDM 
Adam Biske Olofströms FK 270 LDM
Vincent Evers Örebro KK 266 LDM
Erik Ström Sundsvalls AK 266 LDM
Thomas Lundström Malmö LK 265 LDM
Ivar Olsson Mossebergs AK 264 LDM
Niklas Skarnes  Nordic AK  256  LDM 
       
       
Herrar 96 kg, kval 265 kg       
Christopher Vilagi  Falu AK  288  LDM 
Kalle Adamsson HAK Greppet 276 LDM
Jan Philip Pålsson  Väsby AK  275  LDM 
Anton Wiberg Falu AK 269 LDM
Simon Johansson Falu AK 265 LDM
       
Herrar 102 kg, kval 270 kg       
Lars Stålberg  Upsala TK  276  LDM 
Jonathan Bergqvist  Allmänna SK  275  LDM 
       
Herrar 109 kg, kval 275 kg    
Erik Sjödén  Upsala TK  301  LDM 
       
Herrar +109 kg, kval 280 kg      
Anton Mårtensson  Malmö LK  306  LDM 
       
       
Damer 45 kg, kval 80 kg       
Caroline Lagerborg Fit4Life TK 99 Stark
Nasrin Mosawi  Mossebergs AK  80  LDM 
       
Damer 49 kg, kval 100 kg       
Surya Sundqvist  Karlstads AK  150  LDM 
       
Damer 55 kg, kval 130 kg       
Sofia Enocksson Rito  Allmänna SK  161  LDM 
Linda Tham  Mockfjärds AK  150  LDM 
Kristin Mehle Örebro KK 148 LDM
       
Damer 59 kg, kval 140 kg       
Cecilia Landgren  Stockholms AK  170  LDM 
Sara Helgesson Landskrona AK 140 LDM
       
Damer 64 kg, kval 150 kg       
Daniela Gherman Sörby BoIS 194 LDM
Lita Söderqvist Sundsvalls AK 170 H.Pok
Julia Pettersson  Bifrost AK  160  LDM 
Karin Nylén  Vallentuna TK  150  LDM 
       
Damer 71 kg, kval 160 kg       
Anna Fomina Mariestads AIF 192 H.Pok
Louise Wickström  Falu AK  179   LDM
Sophie Jensen Sörby BoIS 175 LDM
Mimmi Liwendahl Stockholms AK 170 Stark
Maria Hjalmarsson Ronneby AK 168 LDM
Åsa Mårtensson  Västerås AK  167  LDM 
Wilma Antfolk Bifrost AK 162 LDM
       
Damer 76 kg, kval 165 kg       
Patricia Strenius Vega AK 229 Stark
Ida Larsson  Allmänna SK  186  LDM 
Lotten Danemo Sörby BoIS 173 LDM
Sofie Aniliadis Falu AK  165  LDM 
Elin Sandgren Upsala TK 165 H.Pok
       
Damer 81 kg, kval 165 kg     
       
       
Damer 87 kg, kval 165 kg      
Hanna Jansson  Vallentuna TK  165  Stark 
       
Damer +87 kg, kval 165 kg    
Paula Junhov Rindberg  Stockholms AK  200  LDM 
Terese Karlsson  Gävle KK  168  LDM 
Uppdaterad: 04 JUN 2018 14:13 Skribent: Håkan Johanson

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: +46 (0)19 17 55 80, +46 (0)19 17 55 72
E-post: This is a mailto link