Hoppa till sidans innehåll

Sanktionerade tävlingar


Sanktionerade tävlingar tillika officiella tävlingar med förbundstillstånd, publiceras på
denna sida. Förening/SDF kan skicka in tävlingsannons om de önskar. 
 Blankett för sanktionsansökan finns HÄR
Sanktionerade tävlingar 2018    
Arrangör Tävling Ort Datum Anmärkning
Kalmar AK  U14-serie  Kalmar  02-15   
Kalmar AK U14-serie Kalmar 04-23  
Landskrona AK Skåne Open Landskrona 05-19 SM-kval
Ronneby AK KM Kallinge 05-19  
Crossfit Gårda AK SM-kval tävling Göteborg 05-20 SM-kval
IFK Umeå Majlyftet Umeå 05-20 SM-kval
Norrköpings AK KM Norrköping 05-25  
Fyshuset SK Gefle Fyshuset Open Gävle 05-26 SM-kval
Jönköpings AK NT Jönköping 05-26  
Väsby AK  Väsby Open  Upplands Väsby  05-25/26  SM-kval 
Skåne-Hallands TF UDM Landskrona 06-02  
Sandvikens AK Arne-Pokalen Sandviken 08-04  
Väsby AK Franzén Cup Upplands Väsby 08-25  
Skåne-Hallands TF JDM Kristianstad 08-26  
Västra Götaland SDM Mark 09-22/23  
Västra Svealand U/J/S DM Örebro 09-29  
Västerbotten SDM Skellefteå 10-06  
Skåne-Halland TF SDM Helsingborg 10-6/7  
Södra Götalands TF DM Jönköping 10-6/7  
Norrbottens TF DM Kiruna 10-13  
Fyshuset SK Gefle Inbjudningstävling Kista 10-20  
Södra Norrlands TF DM Östersund 10-27  
Stockholms TF SDM Stockholm 11-03/04  
Landskrona AK NT Landskrona 11-16  
Västra Götaland UDM, JDM Borås 11-24 SM-kval
Stockholms TF UDM, JDM Stockholm 11-24/25 SM-kval 
Skåne-Hallands TF U14-DM Vinslöv 12-01  
Falu AK KM Falun 12-01  
Jönköpings AK NT Jönköping 12-01  
Upsala TK Hammarlingpokalen Uppsala 12-08 SM-kval
Karlstads AK KM Karlstad 12-08  
Sundbybergs TK KM Sundbyberg 12-15  
Borlänge AK KM Borlänge 12-15  
Ronneby AK KM Kallinge 12-16  
Sörby BoIS Jultävling Vinslöv 12-22  
Bergsjö AK Vikingatrofén Bergsjö 12-29  
         
Sanktionerade tävlingar 2019      
Arrangör  Tävling  Ort  Datum  Anmärkning 
Väsby AK NT Upplands Väsby 05-11--12  
         
Individuella sanktioner 2018    
Aktiv Klubb Tävling Ort Datum

Linda Tham

Mockfjärds AK Copenhagen WC Köpenhamn, DEN 01-20--21

Felix Henriksson

Mora AK Eliminatoire Provence Monteux, FRA 03-03--04

Marcus Lindberg

Sandvikens AK Helsingfors Open Helsingfors, FIN 05-05
Ebba Sjöberg Sandvikens AK Helsingfors Open Helsingfors, FIN 05-05
Alice Sjödin Sandvikens AK Helsingfors Open Helsingfors, FIN 05-05
Tilda Routimma Kiruna AIF M Pirkkiös Minnestävling Rovaniemi, FIN 05-19
Ronald Zakrisson Kiruna AIF M Pirkkiös Minnestävling Rovaniemi, FIN 05-19
Bengt-Erik Olofsson Kiruna AIF M Pirkkiös Minnestävling Rovaniemi, FIN 05-19
Bo Isovaara Kiruna AIF M Pirkkiös Minnestävling Rovaniemi, FIN 05-19
Michael Conrad Malmbergets AIF M Pirkkiös Minnestävling Rovaniemi, FIN 05-19
Hanna Brodin Landskrona AK EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Nicol Ericson Malmö LK EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Joen Wikingsson Sjöblom C4 KS EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Alvin Broman Landkrona AK EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Anton Mårtensson Malmö LK EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Daniel Teisner/coach Malmö LK EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Krister Kjellander/Domare Sörby BoIS EU Cup Innsbruck, AUT 06-15/16
Ida Larsson Allmänna SK Aalborg Cup Aalborg, DEN 09-08
Amanda Hautamäki Allmänna SK Aalborg Cup Aalborg, DEN 09-08
Donna Berglund Bifrost AK Aalborg Cup Aalborg, DEN 09-08
Victor Ahlm HAK Greppet Aalborg Cup Aalborg, DEN 09-08/09
Alfred Lindeblad Donnerhag Landskrona AK Ålholm Cup Hilleröd, DEN 09-15/16
Elisa Donnerhag Landskrona AK Ålholm Cup Hilleröd, DEN 09-15/16
Saga Herzberg Landskrona AK Ålholm Cup Hilleröd, DEN 09-15/16
Zeina Turkovic Landskrona AK Ålholm Cup Hilleröd, DEN 09-15/16
Madeleine Örtegren Landkrona AK Ålholm Cup Hilleröd, DEN 09-15/16
Melker Håkansson Landskrona AK Ålholm Cup Hilleröd, DEN 09-15/16
Uppdaterad: 11 SEP 2018 08:43
Skribent: Håkan Johansson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: +46 (0)19 17 55 80, +46 (0)19 17 55 72
E-post: This is a mailto link