Nyheter


Nordiska Mästerskapen i Danmark

(2007-10-03)
Den 20-21 oktober avgörs Nordiska Mästerskapen i tyngdlyftning för seniorer i Hilleröd, Danmark. Herrarna tävlar i de ordinarie viktklasserna medan damerna delas upp i en lätt respektive tung grupp där resultatet räknas ut med hänsyn till kroppsvikten.

Förra veckans landskamp mot Finland gav en del besked om stigande formkurva för ett antal av våra seniorlyftare. Den mest meriterade lyftaren är Gunnar Lögdahl,Eskilstuna, som vunnit NM 5 gånger i rad. (NM genomförs vart annat år). Gunnar gör sin 34 landskamp och är därigenom på väg att bli en av svensk tyngdlyftnings riktigt stora idrottsstjärnor. Han är en allvarlig konkurrent till NM-guldet igen. Fredrik Svensson, Visby, startar i klass 69 kg och får också bära favoritskap till NM-seger.

I damtävlingen är det svårare att sia om placeringsmöjligheter. Annika Berntsson, Göteborg, är högst rankad av de svenska damerna och borde kunna vara med och tävla om medaljer i klass +63 kg. Möjligen ska Jowan Safari, Stockholm, också kunna blanda sig i medaljstriden i den lätta damklassen.

Damer
-63 kg Lena Berntsson Mossebergs AK
-63 kg Jowan Safari Stockholms AK
+63 kg Annika Berntsson Mossebergs AK
+63 kg Madeleine Ahlner Skara AK

Herrar
62 kg Martin Zung Örebro KK
69 kg Fredrik Svensson Visby AK
85 kg Pehr Petersson Norrköpings AK
105 kg Gunnar Lögdahl ASK Eskilstuna
105 kg Kristoffer Modig Kalmar AK
+105 kg Fredrik Beijer Spårvägens TLK

Coacher är Tom Söderholm och Stefan Wennefjord.
Elisabeth Hagman är uttagen som domare och team ledare är Magnus Kjellgren.

 

 

 

< Tillbaka

www.tyngdlyftning.com

» Fler nyheter

Upp ^