Hoppa till sidans innehåll

Senior-SM


Kvalregler SM 2019

Svenska Tyngdlyftningsförbundets styrelse har fastställt reglerna för kval till SM
seniorer.

Utdrag ur STF:s Tävlingsbestämmelser:

6.1.5.10 Utländska medborgare som är stadigvarande bosatt i Sverige och ej samtidigt representerar utländsk förening äger rätt att starta på alla mästerskapstävlingar i Sverige.
Kvaltid         
17:e november 2018 till 26:e maj 2019

Kvaltävlingar
Tävlingar som gäller som kvaltävlingar är till att börja med serietävlingar 2019, Landsdelsmästerskap 2018, DM-tävlingar 24 nov 2018 - 26 maj 2019,  lag-SM 2019 och ungdoms-SM 2019.
26 maj 2019 blir sista dagen för att ansöka om sanktion för ytterligare kvaltävlingar.
Utlandsvistelse
SM-kval utomlands är möjligt om följande uppfylls:
Utlandsvistelsen skall vara i minst fyra månader, sanktionsansökan för deltagande på utländsk tävling ska göras enligt normal rutin, korrekt redovisning efter tävlingen med resultat (protokoll) till STF:s kansli.

Wild cards
Tävlingskommittén kan vid behov dela ut så kallade ”wild cards” till lyftare för att fylla ut klasserna. Målet att det ska finnas minst tre, helst fyra startande i respektive viktklass.

För att få ställa upp på SM skall förutom uppnådd kvalgräns även tävlingslicensen och föreningens årsavgift vara betald för att den aktive ska få starta.

Anmälan till SM

Lyftare som har kvalat till SM kan fritt välja vilken klass han/hon vill tävla i. Man är med andra ord inte tvungen att starta i den klass man kvalat i. Observera att det bara går att tävla i den klass man är anmäld till, så kallad klassfast anmälan.

Anmälan skall göras av en föreningsansvarig. Den skall innehålla följande information om den/de aktiva:

Namn-klubb-licensnummer-viktklass-resultat.

Nya viktklssindelningar

Nya viktklasserna med SM-kval resultat presenteras nedan.

 Kvalgresultat

Herrar                  Damer  
Klass Resultat   Klass Resultat
55 kg 130 kg   45 kg 80 kg
61 kg 155 kg   49 kg 100 kg
67 kg 195 kg   55 kg 130 kg
73 kg 220 kg   59 kg 140 kg
81 kg 240 kg   64 kg 150 kg
89 kg 255 kg   71 kg 160 kg
96 kg 265 kg   76 kg 165 kg
102 kg 270 kg   81 kg     165 kg
109 kg 275 kg   87 kg 165 kg
+109 kg 280 kg   +87 kg 165 kg

 
För kompletteringar av kvalade som saknas på listan, kontakta STF:s kansli

019-17 55 80 eller e-post.

SM för seniorer genomförs under SM veckan i Malmö under vecka 27 år 2019.

STFs Tävlingskommitté

Direkt kvalificerade SM-vinnare 2018 HERRAR    
Namn Klubb Klass Resultat
Kevin Kurula Allmänna SK 56 kg 160
Hassan Al-Dahhan Nordic AK 77 kg 277
       
Direkt kvalificerade SM-vinnare 2018 DAMER    
Namn Klubb Klass Resultat
Surya Sundqvist Karlstads AK 48 kg 134
Alice Mille Nordic AK 69 kg 187
       
Namn Klubb Resultat Tävling
Herrar 55 kg, kval 130 kg       
Carl Lodin  Fyshuset SKG  150  LDM 
Linus Persson Sörby BoIS 130 Serie 2
       
Herrar 61 kg, kval 155 kg        
Bilal Al-Husseini Landskrona AK 210 LDM
Jesse Shi  Sundbybergs TK  182  LDM 
Liam Magnusson  Borlänge AK  165  LDM 
Emad Zamzam  Olofströms FK  160  LDM 
       
Herrar 67 kg, kval 195 kg     
Eddie Berglund Allmänna SK 256 Serie 2
Gabriel Abrahamsson Marks TK  226  JDM 
Marcus Nilsson Stockholms AK 225 Serie 1
Jonathan Persson Mora AK 220 Serie 2
Kiomars Zargarinejad Lunds TK 207 LDM
Emanuel Pierong Sigtuna AK 206 Väsby O.
Anäs Muhiaddin Mossebergs AK 195 LDM
Johan Henriksson Enångers AK 195 Serie 2
Fredrik Salmi Falu AK 195 Serie 2
       
Herrar 73 kg, kval 220 kg       
Olov Andrén Enångers AK 237 LDM
Linus Hagström Örebro KK 236 Serie 1
Sam Burman Stockholms AK 230 DM
Alexander Edqvist Mossebergs AK 229 Serie 2
Robert Åkerström Vanheim AK 227 Serie 2
Anton Norman Malmbergets AIF 226 LDM
David Englund Grass  Nordic AK  220  LDM 
Marcus Lindberg Sandvikens AK 220 Serie 1
Niklas Björk  Vanheim AK  220 Serie 2 
Jesper Bengtsson Örebro KK 220 Serie 2
Martin Vajstedt Kiruna AIF 220 Serie 2
       
Herrar 81 kg, kval 240 kg       
Victor Ahlm HAK Greppet 255 LDM
Olov Andrén Enångers AK 247 Serie 1
Samuel Lundberg  Skellefteå TK  243  LDM 
Felix Henriksson Mossebergs AK 243 DM
Albin Ekwall Bergsjö AK 241 H.Pok
Erik Weil Stockholms AK 240 Serie 2
Henrik Arvidsson Sörby BoIS 240 Kvaltävling
       
Herrar 89 kg, kval 255 kg       
Christopher Eriksson  Örebro City TK  275  LDM 
Sebastian Fallman Nordic AK 271 Serie 2
Adam Biske Olofströms FK 270 LDM
Vincent Evers Örebro KK 266 LDM
Erik Ström Sundsvalls AK 266 LDM
Thomas Lundström Malmö LK 265 LDM
Richard Gonsalves Halmstad TSK 265 Serie 1
Lee Domthaisong Vilhelmina TK 265 Majlyftet
Ivar Olsson Mossebergs AK 264 LDM
Jonas Segerlund HAK Greppet 258 Serie 1
Niklas Skarnes  Nordic AK  256  LDM 
Emil Vigren CF Gårda AK 255 Serie 1
Albin Ericsson Örebro KK 255 Serie 1
Christoffer Pilstrand Lunds TK 255 Serie 2
Joel Forsberg Lunds TK 255 Serie 2
Nicklas Unnerstad Nordic AK 255 Serie 2
Dan Englund Fyshuset SKG 255 Kvaltävling
Charlie Karlsson Mossebergs AK 255 DM
       
Herrar 96 kg, kval 265 kg       
Max Olivestrand Nordic AK 290 Serie 1
Christopher Vilagi  Falu AK  288  LDM 
Kalle Adamsson HAK Greppet 276 LDM
Jan Philip Pålsson  Väsby AK  275  LDM 
Martin Rothwall Mossebergs AK 270 Serie 1
Rasmus Olofsson Stockholms AK 270 Serie 1
Anton Wiberg Falu AK 269 LDM
Simon Johansson Falu AK 265 LDM
Olle Hellgren Örebro KK 265 Serie 1
Martin Holm Karlstads AK 265 Serie 1
Robin Vikner Boxen Barbell AK 265 Serie 2
Andreas Fransson Kalmar AK 265 Serie 2
Tommy Fors Jönköpings AK 265 Serie 2
Robin Ridell Malmö LK 265 Kvaltävling
       
Herrar 102 kg, kval 270 kg       
Klas Ekberg Fyshuset SKG 306 Serie 2
Alfons Karlsson Sundbybergs TK 287 DM
Oscar Gillström Allmänna SK 285 Serie 1
Lars Stålberg  Upsala TK  276  LDM 
Jonathan Bergqvist  Allmänna SK  275  LDM 
Kristoffer Nilsson Fyshuset SKG 270 Kvaltävling
       
Herrar 109 kg, kval 275 kg    
Stefan Ågren Fyshuset SKG 348 Serie 1
Benjamin Brathwaite Vega AK  311  Serie 1 
Rickard Åkesäter TLK Lidköping 295 Serie 2
Petter Sluug Vallentuna TK 282 Serie 1
Viktor Elmersson Fyshuset SKG 275 Serie 1
       
Herrar +109 kg, kval 280 kg      
Hampus Lithén Trosa AIF 347 EM
Erik Martin Upsala TK 315 Serie 1
Anton Mårtensson  Malmö LK  306  LDM 
Erik Sjödén Upsala TK 291 Serie 2
Mathias Bergman Mossebergs AK 287 Serie 2
Emir Kurti Vallentuna TK 283 Serie 1
Ragnar Öhman United Fighters IF 280 Serie 2
Viktor Hovlid Sundbybergs TK 280 Serie 2
       
Damer 45 kg, kval 80 kg       
Caroline Lagerborg Fit4Life TK 99 Stark
Emely Persson Mora AK 82 Bosselyftet
Nasrin Mosawi  Mossebergs AK  80  LDM 
       
Damer 49 kg, kval 100 kg       
Astrid Druga Allmänna SK 110 Serie 1
Lina Nguyen Värnamo AK 100 DM
       
Damer 55 kg, kval 130 kg       
Angelica Roos Mossebergs AK 184 EM
Sofia Enocksson Rito  Allmänna SK  161  LDM 
Linda Tham  Mockfjärds AK  150  LDM 
Kristin Mehle Örebro KK 148 LDM
Gabriella Holmstén Boxen Barbell AK 145 Serie 2
Gorica Kankaras Karlstads AK 145 Väsby O.
Julia Högnelid Fyshuset SKG 135 Serie 1
Chanchira Ratsami AK Nilas 132 Serie 2
Mikaela Kellner Nordic AK 132 DM
Sophia Huzelius Nordic AK 130 Väsby O.
       
Damer 59 kg, kval 140 kg       
Cecilia Landgren  Stockholms AK  170  LDM 
Jessica Borgström Stockholms AK 152 Serie 1
Anna Hernandelius Nordic AK 146 Serie 2
Nerma Sarkis Krikor Mossebergs AK 145 Serie 1
Zara Karlsson Norrköpings AK 142 Serie 2
Sara Helgesson Landskrona AK 140 LDM
       
Damer 64 kg, kval 150 kg       
Daniela Gherman Sörby BoIS 190 EM
Jenny Adolfsson Stockholms AK 185 Serie 1
Lita Söderqvist Sundsvalls AK 170 H.Pok
Cornelia Herlin Samie Karlstads AK 168 Serie 1
Donna Berglund Allmänna SK 163 Serie 2
Julia Pettersson  Bifrost AK  160  LDM 
Marica Johansson Stockholms AK 160 Serie 1
Alisa Rothstein Halmstad STK 160 Serie 2
Jenny Englund Grass Nordic AK 159 Serie 1
Filippa Ferm Sörby BoIS 156 Serie 2
Linda Tran Halmstad TSK 155 Serie 1
Alva Cederholm Bifrost AK 155 Väsby O.
Emilie Thode Sörby BoIS 153 Serie 2
Karin Nylén  Vallentuna TK  150  LDM 
Terese Lidén Falu AK 150 Serie 1
Therese Lindell Stockholms AK 150 Serie 2
Evelyn Mardin Nordic AK 150 Serie 2
Linnea Dahlin Mossebergs AK 150 Serie 2
       
Damer 71 kg, kval 160 kg       
Maria Åkerlund Vega AK 214 EM
Ida Åkerlund allmänna SK 200 EM
Anna Fomina Karlstads AK 192 H.Pok
Louise Wickström  Falu AK  179   LDM
Sophie Jensen Sörby BoIS 175 LDM
Mimmi Liwendahl Stockholms AK 170 Stark
Maria Hjalmarsson Ronneby AK 168 LDM
Åsa Mårtensson  Allmänna SK 167  LDM 
Hillevi Carlsson AK Nilas 164 Serie 2
Wilma Antfolk Bifrost AK 162 LDM
Lovisa Pozvelos Skellefteå TK 162 Serie 2
Moa Ögren IFK Umeå 160 Serie 2
Emma Hörnlund Mossebergs AK 160 Serie 2
Julia Jakobsson AK Nilas 160 Serie 2
       
Damer 76 kg, kval 165 kg       
Patricia Strenius Vega AK 229 Stark
Ida Larsson  Allmänna SK  186  LDM 
Anna Kiipsar Nordic AK 180 Serie 1
Lovisa Bundgaard Falu AK 180 Serie 2
Lotten Danemo Sörby BoIS 173 LDM
Mimi Pelling Mossebergs AK 173 Serie 1
Wenche Andersson Sörby BoIS 172 Serie 1
Ida Rönn Fyshuset SKG 171 Serie 1
Nicol-Alejandra Ericsson Malmö LK 169 serie 2
Sofie Aniliadis Falu AK  165  LDM 
Elin Sandgren Upsala TK 165 H.Pok
Matilda Hjälteryd Fysiken AK 165 Serie 2
       
Damer 81 kg, kval 165 kg     
Ebba Bengtsson Norrköpings AK 165 Serie 2
Petra Eriksson Falu AK 165 Kvaltävling
       
Damer 87 kg, kval 165 kg      
Paula Junhov Rindberg Stockholms AK 203 Serie 2
Kaitlynne Rahner Falu AK 179 Serie 2
Hanna Jansson  Vallentuna TK  165  Stark 
       
Damer +87 kg, kval 165 kg    
Terese Karlsson  Gävle KK  168  LDM 
Uppdaterad: 04 JUN 2018 14:13 Skribent: Håkan Johanson

 


 



SMveckan

  Följ SM på You Tube

STF:s ÅRSMÖTE 2019


Aktuella tävlingar

31/8 Arnepokalen  
21-22/9 JSM Eskilstuna  
14/12 Stark - Stockholm  

 

 

Nya viktklasser


 

 

 

 

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: +46019175580, +46019175572
E-post: This is a mailto link

Se all info