Hoppa till sidans innehåll
  • PokalFoto:
  • UppvärmningFoto:
  • daniela gherman_editedFoto:
  • Lineup damerFoto:
  • Uppvärmning svenskFoto:
  • Mer uppvärmningFoto:
  • Lineup herrarFoto:
  • Mer prisutdelningFoto:
  • PrisutdelningFoto:

Resultat Finnkampen

20 DEC 2019 15:10
Årets Finnkamp flöt på väldigt bra med många framgångar för det svenska landslaget. Daniella Gherman blev bästa damlyftare på sinclair poäng med 275 poäng och hon tog även svenskt och nordiskt rekord i ryck med 96kg i 64:an!!
  • Skapad: 20 DEC 2019 15:10

Hampus Lithen blev vår bästa herrlyftare med 363 poäng, endast 10 poäng ifrån Eero Retulainen som blev tävlingens bästa herrlyftare på poäng.

Sverige vann lag tävlingen med 29-19, mycket tack vare våra herrars dominans i sina respektive viktklasser (men hade det varit uppdelat på respektive dam och herr så hade våra damer ändå vunnit mot Finlands damlag). Poäng beräkningen gick till genom att man vann 1 poäng om man vann ryck, 1 poäng för stöten och 1 poäng för totalen.

Resultat herrar

Resultat damer

Foton

Helena Havlund, Anders T Bergström och Emma Engdahl

I de individuella tävlingen så slutade det enligt följande: 

Damer 49:an

1:a Sonja Haapaniemi, Finland

2:a Caroline Lagerborg, Sverige

Klass 55:an

1:a Marju Kymäläinen, Finland 

2:a Kristin Mehle, Sverige

Klass 59:an

1:a Ronja Leppiaho, Finland

2:a Jessica Borgström, Sverige 

Klass 64:an (bara 1 deltagare)

1:a Daniella Gherman, Sverige

Klass 71:an

1:a Anna Fomina, Sverige

2:a Nelli Nurmi, Finland

Klass 76:an

1:a Ida Åkerlund, Sverige

2:a Aino Linnamaa, Finland

Klass 81:an

1:a Meri Ilmarinen, Finland 

2:a Kaitlynne Rahner, Sverige

Klass 87:an

1:a Paula Junhov-Rindberg

2:a Suvi Helin, Finland

Herrar klass 61:an 

1:a Carl Lodin, Sverige

2:a Arto Lähdekorpi, Finland

Klass 67:an

1:a Marcus Nilsson, Sverige

2:a Timi Niemelä, Finland

Klass 73:an

1:a Victor Ahlm, Sverige

2:a Aatu Koponen, Finland

Klass 81:an

1:a Iiro Hartikainen, Finland 

2:a Gabriel Abrahamsson, Sverige

Klass 89:an

1:a Eero Retulainen, Finland

2:a Ivar Olsson, Sverige

Klass 96:an

1:a Klas Ekberg, Sverige

2:a Toumas Mäkitalo, Finland 

Klass 109:an

1:a Hannes Keskialo, Finland 

2:a Eric Sjödén, Sverige

Klass +109:an

1:a Hampus Lithen, Sverige

2:a Teemu Roininen, Finland 

 

Vi fick även ta emot ett pris från Finland för vårt 110 års jubileum i tyngdlyftningsvärlden, vilket vi är väldigt glada och tacksamma för!!

Jag vill avsluta med att tacka Vallentuna Tyngdlyftningsklubb med Leif Andersson i spetsen för ett bra arrangemang och jätte bra samarbete för att få ihop tävlingen och att den blev så bra som den blev!!

Emme Engdahl

 

Skribent: Håkan Johansson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tyngdlyftningsförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: +460706096520, +460707405210
E-post: This is a mailto link

Se all info